vypnout

Může Vám podprsenka zachránit život?

  • First Warning Systems pracují na podprsence, která bude alternativou mamografu
  • Včasná diagnóza je zásadní pro prognózu
  • Umí detekovat nádor AŽ O ŠEST LET dříve, než ho detekuje mamograf
  • Přístroj zaměřený k použití zároveň se samovyšetřením a ostatními typy vyšetření
  • Software sleduje poklesy a nárůsty teploty, které mohou indikovat nádory
  • Přístroj také monitoruje změny v prsní tkáni
  • Připraven přijít na trh v roce 2013

Prostá podprsenka může hrát další mnohem důležitější roli. Jakmile bude technologicky vyspělý přístroj uveden na trh, může být umístěn do podprsenky, kde pomůže s včasnou diagnózou rakoviny prsu.

Celému milionu žen je ročně diagnostikována rakovina prsu a 400 000 z nich na tuto nemoc zemře.

Pro úspěšnou léčbu této nemoci je velmi důležité ji včas zachytit a správně diagnostikovat. K tomu sice přispívají roční mamografická vyšetření, avšak jejich spolehlivá detekční metoda je často zpochybňována, neboť dokáže zachytit tumor až 6 let po jeho vypuknutí.

First Warning Systems věří, že jejich přístroj bude schopen zachytit nádory včas a sníží se poměr mezi falešnými negativními a pozitivními nálezy. Tím pomohou ženám vyhledat léčbu co nejdříve po diagnóze.

Smart bra - podprsenka odhalující rakovinu prsu

Kouzlo tohoto vynálezu spočívá v čidle, které je vloženo do spodního prádla, kde měří změny v buněčné teplotě způsobené růstem cév, který je spojován s vývojem nádoru.

Medcitynews.com uvedl, že toto čidlo bude také obsahovat software používající vzorové rozpoznávání, chronologii a umělou inteligenci, která bude vyhledávat změny v prsní tkáni, jenž mohou indikovat přítomnost tumoru.

Uvádí se, že velikost nádoru v prsu a oblast, kam až se rakovina rozšířila, jsou zásadní pro určení prognózy žen diagnostikovaných s rakovinou prsu.

Rozvíjející se technologie (např. 3Dmammografie a thermografie) přinesly ženám včasnou diagnózu. Ale ani tyto běžné metody nejsou neomylné.

Obavy z pacientčina nepohodlí, vystavení radiaci a falešné pozitivní a negativní nálezy vedly k rozvoji mnoha dalších vyšetřovacích metod.

Uvádí se, že mnoho zdravotnických organizací právě vyvíjí nové metody a druhy vyšetření na rakovinu prsu.

Philadephská firma UE Lifesciences nyní testuje senzory pro přístroje, které se drží v rukou jako alternativu mamografů.

Další vzrůstající metodou, která měla na poli testování velký úspěch, byla metoda testování úrovně proteinu v slzách jako způsob odhalení rakoviny v brzkém stádiu. Naproti tomu Medical Technologies se snaží svůj výzkum zaměřit na vývoj přístroje pro odhalení rakoviny pomocí ultrazvuku.